Co jíst na snídaní a čemu se vyhnout ?

image

Měli bychom jíst zdravě. To ví asi každý. Co to ale znamená ?
Důležitým bodem je NEPŘECVÁVAT SE, ale ani NEHLADOVĚT! Naše tělo potřebuje pravidelně přijímat jídlo, které pohání naší mysl, svaly, i všechny orgány v těle. Při přejídání můžete mít problémy s krevním tlakem, obezitou a vše s tím spjaté.

Snídaní začínáme den a pokud špatně zvolíme, nebo se nenajíme vůbec, může nám to celý den dokonce zkazit. 

Snídaně by měla být výživná a lehce stravitelná, protože podle biologických hodin se tělo od 4-12h čistí a pokud ho zatížíme vydatnou snídaní, musí energii přesunou na zpracování takového snídaně. Snídaně by měla obsahovat nejen sacharidy, ale také bílkovinu a tuky. Cílem je najíst se do syta, se spoustou živin a uniknout příjmu více kalorií za den, než je nutné.

Snídaně by měla obsahovat kvalitní bílkoviny, sacharidy a kvalitní tuky. 

JAK MŮŽE VYPADAT SNÍDANĚ? 

1. Chléb, tvaroh (tvarohová pomazánka), sýr, šunka a zelenina

2. Vločky, nebo ovesná kaše, ovoce, oříšky a semínka, popř. kvalitní jogurt 

3. Vajíčka (podle vašeho gusta), chléb, zelenina

4. Toast s kvalitním arašídovým máslem a banánem, Nejlépe přidat ještě bílkoviny například v podobě kvalitního jogurtu 

5. 2 krajíce celozrnného žitno-pšeničného chleba, vejce, celý cottage, rajčata.

6. Polotučný tvaroh, banán, jablko, vločky, madle, nebo jiné oříšky

7. Pohanka, lžička medu, mandle, hruška/jablko, lžička skořice

 

Měli byste si dát pozor na to, ať snídaně neobsahuje moc cůkru a moc sacharidů (bílé pečivo), nebo vysoké procento tuku (například smažené , uzeniny atd.).  Tímto byste tělo nenastartovali, ale naopak uspali.

Důležité je snídani  neuspěchat a v klidu si ji vychutnat. Většinou když jíme u práce, tak si ani neuvědomujeme, že vůbec jíme a kolik jíme. 

Co je to Glykemický index? 

Je to hladina cukru v potravinách. Každá potravina má svůj glykemický index. Pokud sníte potravinu s vysokým glykemickým indexem (bílá mouka, cukr), dostanete dříve hlad, než když si dáte potravinu s nízkým glykemickým indexem. Z potraviny s nízkým glykemickým indexem se energie vyplavuje velmi pozvolna. Mozek tedy může pracovat na plný výkon, lépe se soustředíme a máme delší pocit sytosti.  Proto, je v dnešní době tak "Cool" jíst celozrnné pečivo místo bílého. 

Naopak v případě "první pomoci" například po těžkém tréninku, kdy energie rychle ubývá, bychom měli doplnit potraviny s vyšším glykemickým indexem. 

§ Nařízení EP 1924 2006, NAŘÍZENÍ KOMISE EU č. 1047 2012, Nariadenie 432 2012 §

Informace uvedené na stránkách jsou od nezávislých přispěvatelů, nebo jen souborem informací z volně dostupných domácích a zahraničních zdrojů. Uvedené informace jsou prezentovány pouze se záměrem sdílení a podpory osobního vzdělání a informací. Svobodu projevu a právo na informace zaručuje Ústavní zákon. Názory autorů se nemusí shodovat s názory této stránky, která nenese odpovědnost za nesprávné informace.

Cílem textu není zmírnit nebo léčit jakékoli zdravotní či psychologické stavy, ani působit preventivně, ani diagnostikovat ani k takové činnosti podněcovat. Za žádných okolností nenavádějí čtenářů nahrazovat běžnou "nezbytnou" lékařskou péči, či urgentní medicínu, ani k tvrzením o léčivých účincích produktů či postupů.

Vyzýváme vás k tomu, abyste si ve spolupráci s "kvalifikovaným" zdravotnickým pracovníkem vytvořili v oblasti zdravotní péče vlastní názor a udělali vlastní rozhodnutí na základě vašeho úsudku a průzkumu. Publikované informace nebyly posuzovány regulačním orgánem. Doporučujeme vám, abyste si před tím, než něco zakoupíte, nebo uděláte nějaké rozhodnutí, provedli svůj vlastní individuální průzkum.

0